Logo projektu 'Rozkodujmy matematykę'

Zespół Szkół Handlowych
Zespół Szkół Zawodowych

VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

We wrześniu od siedmiu lat odbywa się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, mający na celu przypomnienie sobie i utrwalenie tabliczki mnożenia. Jastrzębskie szkoły także przyłączyły się do „VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia”, który świętowano 29 września w ramach projektu „Rozkodujmy matematykę w naszym mieście”. Aby nadać temu wydarzeniu wysoką rangę, szkoły otrzymały licencję lokalnego organizatora tej ogólnoświatowej akcji edukacyjnej. Lokalni organizatorzy to ZS nr 5, SP nr 1 i  SPS nr 23.

VIIŚDTM udowodnił, że matematyki, a zwłaszcza tabliczki mnożenia można uczyć się na wiele ciekawych i nowatorskich sposobów, zaś społeczności szkolne, biorące udział w akcji, wykazały się nie lada pomysłowością w szerzeniu tabliczkowej wiedzy. Podejmowanym inicjatywom i radosnej atmosferze nie było końca.

Pracownie matematyczne oraz korytarze szkolne od paru dni swym wystrojem przypominały o piątkowym święcie. Na schodach pojawiały się działania z tabliczki mnożenia, pozwalające chodzącym po schodach- czyli prawie wszystkim- na ciągłe utrwalanie umiejętności mnożenia, na ścianach zawisły gazetki i dekoracje. Adekwatnie do poziomu edukacyjnego, uczniowie w formie zabawy sprawdzali swoją znajomość tabliczki mnożenia, rozwiązując testy, zadania online na czas, krzyżówki, łamigłówki, magiczne kwadraty, wykreślanki i kolorowanki.

Do zabawy oprócz uczniów zaproszono także nauczycieli i pracowników szkoły, w czasie której „ Młodsi sprawdzali czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. W jednej ze szkół, bezkonkurencyjna w znajomości tabliczki mnożenia, ale także w szybkości udzielania poprawnych odpowiedzi, okazała się pani woźna.

W klasach rozegrały się liczne konkursy, a zwycięzcy otrzymali certyfikat nadający im tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia” czy „Mistrza Rachowania”. W konkursach wykorzystano również znajomość liczebników w różnych językach. Tabliczki mnożenia nie zabrakło nawet na lekcjach języka polskiego, gdzie uczniowie układali krótkie rymowanki i wierszyki na jej temat. Konkursy okazały się doskonałym treningiem pamięci i koncentracji, a uczniowie mogli poczuć ducha współzawodnictwa oraz rywalizacji, pamiętając o świetnej zabawie.

Uczniowie klas gimnazjalnych i licealnych uczyli się mnożyć metodą przekątnych i metodą japońską.

W jednej ze szkół, uczniowie klasy sportowej podczas lekcji wychowania fizycznego rozegrali mecz, w którym można było otrzymać tytuł Piłkarz Matematyk, gdyż oprócz celności strzałów do bramki sprawdzana była znajomość tabliczki mnożenia przy użyciu kart Grabowskiego. Uczniowie klas sportowych w czasie rozgrzewki postanowili w zabawny sposób utrwalić sobie mnożenie. Przy pomocy swoich ciał i ukochanych piłek układali działania z tabliczki mnożenia.

Powstały również piękne prace plastyczne na Portret tabliczki mnożenia lub Naszyjnik z tabliczką mnożenia.

Zmagania uczniów z tabliczką mnożenia wielokrotnie uprzyjemniały słodkie poczęstunki i nagrody, a często także oceny z aktywności, a te wśród ocen z matematyki na wagę złota.

Obchody „ VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia” w jastrzębskich szkołach bogate były w wiele atrakcji zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Podejmowane przez szkolne społeczności inicjatywy pokazały, że uczyć się i utrwalać tabliczkę mnożenia można na wiele sposobów, wykorzystując nie tylko pomysłowość w wymyślaniu gier dydaktycznych, ale także współczesną technologię informacyjną po działania z innych dziedzin nauki, choćby filologii czy sztuki. Myślę, że w tym dniu, każdy chociaż raz uświadomił sobie, jak ważną jest umiejętność i znajomość tabliczki mnożenia, a „tabliczkowa wiedza” to podstawa…

Ewa Szatkowska, Ewa Majchrzak, Joanna Rajnysz
Ilustracja do wpisu Ilustracja do wpisu Ilustracja do wpisu Ilustracja do wpisu Ilustracja do wpisu Ilustracja do wpisu Ilustracja do wpisu Ilustracja do wpisu Ilustracja do wpisu
10.10.2017, 22:30